Kültürel Eğitim Projeleri

CULTHEATER, Kültürel Eğitim Projeleri başlığı altında aşağıdaki alanlarda çalışmalar yürütmektedir;

● Gençlik, sanat ve toplum konularında akademik araştırmalar
● Yerel ve küresel alanda atölyeler, seminerler, eğitim kursları
● Gösteri Sanatları alanında (performans, sahne sanatları, görsel sanatlar) sanatsal üretimler
● Dezavatajlı gençlik gruplarını desteklemek için eğitimler, atölyeler, dayanışma ve sosyal diyalog etkinlikleri
● Sanat okur yazarlığını artıracak etkinlikler
● Dezavantajlı gençlik gruplarının kültür ve sanata erişimini önceleyen savunuculuk faaliyetleri
SANAT OKUR-YAZARLIĞI PROJESİ

Sanat Okur-Yazarlığı Projesi kapsamında Cultheater ve Yücel Kültür Vakfı ortaklığında Tiyatro Okur-Yazarlığı Atölyesi düzenlenmiştir. Gençlerin, sanat eserlerine ulaşımının kolaylaştırılması ve sanat okur/yazarlığının geliştirilmesi hedeflenen projede 2 ay boyunca 40 genç tiyatro, sinema, dans ve müzik alanında sahnelenen eserleri takip etmiş ve alanlarında uzman akademisyen ve sanatçılarla bu eserlerin sanatsal eleştirilerinin yapıldığı oturumlar gerçekleştirmişlerdir. Atölye boyunca izlenen eserler üzerine yapılan tartışmalar, analizler ve katılımcıların yazdıkları yazılar proje blogunda yayınlanmıştır.


THEATER EMPOWERS

Theater Empowers projesi kapsamında, CULTHEATER ve Interkulturell Aktiv e.V. ortaklığında, Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya (Deutsch - Türkische Jugendbrücke) kurumunun desteği ile Türkiye ve Almanya’dan toplam 16 genç 2017 Aralık ayında, Berlin’de bir araya geldi. Birlikte Berliner Ensemble’dan Michael Thalheimer yönetiminde sahnelenen Bertolt Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi oyununu izleyen gençler, Bertolt Brecht tiyatrosu, çağdaş tiyatro, tiyatroda metin ve sahneleme ilişkisi üzerine tartışma yürütme ve tiyatro ve dramaturji kavramları üzerine alternatif ve katılımcı tartışma metotları geliştirme fırsatı buldular.


CULTURAL EDUCATION THROUGH THEATER

Cultheater- Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği (İstanbul) ve MUT! Theater/ Interkulturell e.V. (Hamburg) ortaklığında gerçekleşen, Deutsch-Türkische Jugendbrücke // Gençlik Köprüsü Türkiye - Almanya tarafından desteklenen Cultural Education Through Theater projesi, 22-29 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg şehrinde hayata geçti.

Türkiye’den ve Almanya’dan tiyatro eğitimi alan ve tiyatro alanında eğitmen adayı olan gençler, bir hafta boyunca çeşitli atölyeler ve kültürel etkinliklerde bir araya gelerek, tiyatro faaliyetini merkeze alan bir kültürel eğitim programı kapsamında deneyim paylaşımında bulundular. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Dr. Nilgün Firidinoğlu ve Prof. Dr. Kerem Karaboğa projeye sanatsal danışmanlık yaparak katkı sundular.

Mut! Theater genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay kolaylaştırıcılığında gerçekleşen “Forum Tiyatrosu ile Çok Kültürlülük Tartışması” atölyesinde, katılımcılar, tiyatro çalışmalarının, farklı kültürel arka planlardan gelen kişiler arasında karşılıklı anlayış ve diyalog geliştirmek için sağladığı zemini deneyimleme fırsatı buldular. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Prof. Dr. Kerem Karaboğa tarafından gerçekleştirilen “Kültürel Sınırların Ötesinde Beden” atölyesinde ise Theodoros Terzopoulos ve Vsevolod Meyerhold’un nefes, vücut ve beden çalışmalarıyla bedenin sınırlarının aşılmasını ve sahne üstü enerjiyi keşfetmeyi amaçlayan egzersizler yapıldı. Katılımcılar oyuncuların kültürel arka planları ile beden kullanımları arasındaki ilişkiyi araştırdılar ve ortak bedensel ifade olanaklarını keşfettiler. Proje kapsamında Thalia Theater’da yönetmen Antú Romero Nunes tarafından sahneye konulan Michael Kohlhaas adlı oyun izlendi. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Dr. Nilgün Firidinoğlu kolaylaştırıcılığında gerçekleşen “Tiyatro Eleştirisi Yoluyla Kültürlerarası Diyalog” atölyesinde, katılımcılar, Heinrich von Kleist tarafından yazılan Michael Kohlhaas metninde yer alan tartışmalarının, sahne üzerinde nasıl ifade edildiğini, metindeki adalet ve insan hakları gibi temaların kendileri için bugün ne ifade ettiğini tartışma olanağı buldular. Bu atölyede kültürel çeşitlilik içeren gruplarda yürütülen tartışma faaliyetinde katılımcı ve çoğulcu tartışma ortamının nasıl tesis edilebileceğinin yollarını aradılar.