Atölye ve Etkinlikler

CULTHEATER uluslararası projeler hazırlamak, ortaklıklar kurmak ve sanatsal alanda deneyim paylaşımında bulunmak için dünyanın çeşitli yerlerinden kültür ve sanat alanında çalışan kuruluşlar ile iş birliği içinde çalışma yürütmektedir.


ATÖLYE: Eylem – Beden – Enerji

Carolina Pizarro, bu atölyeyi hocası Lakshman Gurukal ile çalışmakta olduğu Kalaripayattu adlı dövüş sanatı araçları üzerine kurgulamıştır.. Çalışma farklı tekme biçimleri ve hayvan postürleri üzerinden ilerlemiştir. Bu çalışma ile katılımcılar eylemin içindeki farklı enerji seviyelerini keşfetmiş ve performansları sırasında farklı enerjileri nasıl kullanabilecekleri üzerine pratik yapma fırsatı bulmuşlardır.

Atölye hedefleri şöyle sıralanabilir;

*Yorgunluk, direnç, enerji, ağırlık kontrolü, odaklanma, nefes, denge, akışkanlık, kompozisyon ve bedenin merkezini algılamak.

*Kalaripayattu’dan fiziksel skorlar aracılığı ile: tekrar, organiklik, ritim çalışması.

*Beden, mekan ve zamanın teatralliği üzerine çalışma.

*Oyunculuğun üç gereksiniminin geliştirilmesi: sabır ve tahammül, eforun sürdürülmesi, anın içinde olmak.

Carolina Pizarro

1981 yılında Şili’de doğan Carolina Pizarro oyunculuk, yönetmenlik ve eğitmenlik yapmaktadır. Fiziksel çalışmalar ve vokal teknikleri üzerine araştırmalarını 2006 yılından beri Odin Tiyatrosu’nun deneyimli oyuncularından Julia Varley ile beraber yürütmektedir. Hindistan’da Kalari Sangam Tapınağı’nda dünyanın en eski dövüş sanatı Kalaripayattu üzerine çalışmıştır. 2011 yılından beri Lakshman Gurukkal and Radhika Gurukkal ile çalışmaya devam etmektedir. Şili’de üniversite öğrencilerinden oluşan bir tiyatro grubunda yönetmenlik yapmış, hikaye anlatıcılığı teknikleri üzerine çalışmış ve “Transfer” adlı uluslararası projeyi hayata geçirerek dünyanın pek çok yerinden önemli tiyatro gruplarını ve sanatçılarını Şili’ye davet etmiştir. 2013 yılında Şili’deki Coquimbo Tiyatro Festivalinde en iyi kadın oyuncu ve en iyi performans ödüllerini almıştır. Magdelena Projesi’nin aktif bir üyesidir. “Your Story is My Story” ve “Play Time” adlı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında mülteci merkezlerindeki çocuklar ile çalışmıştır. Ekim 2015 yılında Odin Tiyatrosu’na katılan Carolina Pizarro, topluluğun The Tree, The Chronic Life, The Great Cities under the Moon, Ode to Progress, Inside the Skeleton of the Whale oyunlarında yer almaktadır. Ayrıca Julia Varley tarafından yönetilen Land of Fire, From Amagaki to Shibugaki: A Training's Geography ve Roberta Carreri tarafından yönetilen The Empty Nest, performanslarını sahnelemeye devam etmektedir.

*Etkinlik DasDas ve Danimarka Büyükelçiliği katkılarıyla, Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği (Cultheater) tarafından gerçekleştirilmiştir.


ATÖLYE: Kalaripayattu - Giriş

Hindustan Kalari Shangam ve Kalarigram eğitmenlerinden Lakshman Gurukkal 28-29 Temmuz tarihlerinde, Kültür ve Tiyatro Araştırmaları Derneği (CULTHEATER) organizasyonu ile İstanbul’da “Kalaripayattu – Giriş” atölyesini gerçekleştirdi.

Hindistan’ın Kerela şehrinden gelen Kalaripayattu savunma sanatlarının en eski formlarından biri olarak anılmaktadır. Kalaripayattu bir savunma sanatı olmasının ötesinde fiziksel ve zihinsel eğitim, disiplin ve gelişim için uygulanan bir egzersiz metodudur. Kelime anlamı olarak da “kalari” çalışma mekanı, “payat” ise çalışma/egzersiz demektir. Katılımcılar atölye boyunca tecrübeli eğitmen Lakshman Gurukkal ve tecrübeli uygulayıcı Akshay Sekhar ile Kalaripayattu pratiğe bir giriş yapma fırsatı buldular ve Kalaripayattu’da uygulanan temel duruşlara dair fikir sahibi oldular.